Betlehemin tähti?

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja kalamos » 26.12.2017 09:29

Emil kirjoitti:Itämään tietäjät seurasivat Jupiterin liikettä ja Venuksen liikettä ja päätyivät Betlehemiin


He päätyivät Beetlehemiin ihan yksinkertaisesti siitä syystä,
että Herodes oli lähettänyt heidät juuri sinne.

:bible:
Matteus (2:8) kirjoitti:Ja hän lähetti heidät Beetlehemiin sanoen:
"Menkää ja tiedustelkaa tarkasti lasta;
ja kun sen löydätte, niin ilmoittakaa minulle,
että minäkin tulisin häntä kumartamaan."
Avatar
kalamos
 
Viestit: 7593
Liittynyt: 27.08.2014 07:31

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja Emil » 26.12.2017 16:49

Niin, mutta tähti jonka he olivat itäisillä mailla kotipuolessa nähneet, johti heidät Jerusalemiin ja sitten tähti johti heidät myös Jerusalemista Betlehemiin, eli tuplavarmistus asialle. Astronomisesti "tähti", eli planeettojen konjuktio voi kulkea heidän edellään tähtitaivaalla ja johtaa heidät tarkasti Jerusalemista Betlehemin kaupunkiin ja juuri sen asuinsijan ylle, jossa Jeesus oli 9kk ja viiden päivän ikäisenä.

Olen itsekkin suunnistanut pohjantähden mukaan ja muidenkin tähtimerkkien mukaan, mutta se onnistuu vain jos tähdet selkeästi näkyvät ja tuntee tähtikuviot taivaalla ja osaa ilmansuunnat. Erityinen planeettojen konjuktio erityisessä tähtimerkissä on vieläkin selvempi suuntima jossa maastakatsoen tietyssä vaiheessa näyttää siltä, kuin tähti pysähtyisi tietyn paikan ylle.

:bible:
Kuultuaan kuninkaan sanat he lähtivät matkalle;
ja katso,
tähti, jonka he olivat itäisillä mailla nähneet,
kulki heidän edellään,
kunnes se tuli sen paikan päälle,
jossa lapsi oli, ja pysähtyi siihen.
Emil
 

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja kalamos » 26.12.2017 17:38

Emil kirjoitti:Astronomisesti "tähti", eli planeettojen konjuktio voi kulkea heidän edellään tähtitaivaalla ja johtaa heidät tarkasti Jerusalemista Betlehemin kaupunkiin ja juuri sen asuinsijan ylle, jossa Jeesus oli


Valaise vähän!
Miten tähti voi pysähtyä vain yhden asuinsijan ylle?
Avatar
kalamos
 
Viestit: 7593
Liittynyt: 27.08.2014 07:31

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja Emil » 26.12.2017 17:51

Otetaan maanpäällä kiintokohde, eli tässä tapauksessa Leijonan tähtikuvio. Se on vain tietyllä suunnalla tiettynä vuodenaikana tähtitaivaalla. Siinä on selkeä karkea muuttuva ilmansuunta, jota kohden edetä, tähtikuvion liike kuitenkin huomioiden.

Otetaan toinen suuntima kiinnekohtaan eli leijonan tähtikuvioon, sen suhde Pohjan tähteen, joka on liikkumaton tähti ja perusta kaikelle tähdistä suunnistamiselle.

Otetaan kolmas suuntima Pohjantähden ja leijonan tähtikuvion suhteen rinnalle, eli planeetta Jupiter.

Vedetään kuin näkymätön jana maatasolta Jupiteria kohden.

Otetaan neljäs suuntima kiintokohtaan ja sen suhteeseen Pohjan tähteen, eli planeetta Venus.

Vedetään jälleenkerran kuin näkymätön jana maatasolta (jossa seisotaan) Venus planeetta kohden tähtitaivaalle.

Näin on saatu kaksi janaa ja ne voidaan mallintaa janoiksi erityisen tähtäimen avulla jossa on keppi ja tähystin ja saadaan kompassi, kun kiintotähtikuvio Leijonan tähtimerkistö ja Pohjan tähti otetaan huomioon. Se on kuin harppi ja siihen voidaan tehdä asteikkokin (sekvenssi) ja liittää vaikka gyroskooppikin ja alkeellinen tähden seurantalaite.


Kun planeetat liikkuvat taivaalla toisiaan kohden samalla saadaan selkeä kompassi ja suunta. Janat liikkuvat yhteen kiilaksi ja siellä kohde on. Kun konjuktio on käsillä, niin se on kohta josta saadaan tarkka suuntima ja ilmansuunnat Pohjantähdestä muuttumattoman kiintokohteena laskien. Maatasolta edetään kohden suuntimaa jossa tähti kuin seisashtuu paikalleen ja se voidaan saavuttaa jopa tietyn rakennuksenkin kohdalle, kuten sateenkaaren pääkin. Tarkkuus on ällistyttävä. Etenkin kun kojuktio on ollut ainutlaatuisen kirkas tähti taivaalla, joka näyttää aluksi liikkuvan ja sitten yhtäkkiä kuin pysähtyy näyttämään tietyn kohdan, esim. talon.
Emil
 

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja kalamos » 26.12.2017 19:32

Öh ...
Raamattu sanoo, että tähti kulki heidän edellään ja pysähtyi
sen paikan päälle, jossa lapsi oli.

Siis ...
jos tietäjät olisivat vaeltaneet tuon talon ohi,
niin olisiko tähti sitten ollut heidän edessään vai takanaan?
Avatar
kalamos
 
Viestit: 7593
Liittynyt: 27.08.2014 07:31

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja Emil » 26.12.2017 19:42

Jos tietäjät olisivat vaeltaneet talon ohi, niin tähti olisi tietysti ollut aina heidän edessään. Suuntimien ja kiinnekohtien avulla oikea paikannusalue saavutettiin, loppu oli maantieteellinen ja astronominen ilmiö, jossa sekventti osoitti kosmisessa harpissa vain tarkan suunnan ja maantieteellinen sijainti teki loput, kun planeettakojuktio näytti pysähtyneen matalalla tähtitaivaalla. Eli jos asutus loppui Jeesuksen asuttaman luolan jälkeen ja ennen sitä ei samalla suunnalla ollut vastaavaa asuinpaikkaa, niin suunnistus oli mahdollista tarkalleen juuri oikean talon luo ja sen talon ylllä näytti tähti loistavan kaikista kirkkaimpana. Tietysi riippuu mistä suunnasta sitä katsoo. Tietäjät katsoivat juuri oikeasta suunnasta, kun olivat edenneet oikeasta suunnasta kohti sitä. Jos tähti (planeettakonjuktio) ei olisi pysähtynyt matalalla tähtitaivaalla tietäjien silmien edessä sitä kohden sunnistaessa, niin silloin he olisivat voineet kulkea ohitse sen talon Betlehemissä, jossa Jeesus oli. Kaikki oli taas kiinni sekunnintarkasta ajoituksesta. Jumala on ajoituksen mestari, kaiken mestari, Luoja Jumala.
Emil
 

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja kalamos » 26.12.2017 19:49

Eli ...
tähti ei siis ollutkaan sitten sen talon päällä, jossa lapsi oli?
Avatar
kalamos
 
Viestit: 7593
Liittynyt: 27.08.2014 07:31

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja Emil » 26.12.2017 19:55

Olipas, jos vain katsoi oikeasta suunnasta kuten tietäjät katsoivat!! Uskon, että Raamatun kohta on kirjoitettu juuri nimenomaan tietäjien näkökulmasta katsottuna, eli juuri oikeasta näkökulmasta, joka tietäjillä alunperinkin tähtikartan ja planeettakonjuktion mukaan oli!!
Emil
 

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja kalamos » 26.12.2017 20:02

Eikö olisi oikein sanoa, että tähti näytti olevan ...
Avatar
kalamos
 
Viestit: 7593
Liittynyt: 27.08.2014 07:31

Re: Betlehemin tähti?

ViestiKirjoittaja Emil » 27.12.2017 16:22

Raamattu on Israel ja Jerusalem keskeisesti kirjoitettu! Tietäjät lähestyivät Jerusalemista tähteä seuraten Betlehemiin ja astroniminen konjuktio-ilmiö pysähtyi juuri oikeaan aikaan juuri oikean luolan tai asunnon kohdalla ja tietäjien näkövinkkelistä Jerusalemin suunnalta lähestyttäessä tähti todelllakin pysöhtyi sen talon ylle!!! Muista suunnista muiden katsojien silmissä se ei tietystikkään näyttänyt, että juuri se talo tai luola!!
Emil
 

EdellinenSeuraava

Paluu Tieto ja taito

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa