Hei! Tänne on tullut joitakin sellaisia uusia kirjoittajia, jotka pohtivat raikkaan avoimesti elämää, hyvä! Osoittaa rohkeutta tuoda asioita esille omassa epävarmuudessakin ilman että kaikki viestit olisivat valmiiksi pureskeltuja ja vain opillisesti asiaa lähestyviä. Kun oma kokemus ja tunteet ovat mukana, niin me rakennumme toistemme, samankaltaistemme, rinnalla yhteyttä toinen toiseemme tuntien. On eri asia, jos jostain tapahtumasta puhuu kylmän rauhallisesti siihen perehtynyt asianajaja (fariseus) kuin sydän vereslihalla itse paikalla ollut todistaja (uudestisyntynyt uskova)!
On totta, että uskova voi ja saa tuntea syvääkin yhteyttä ns. maailman ihmiseen, jonka avoimuus ja elämää luotaavat sanat koskettavat sydäntämme. Monet uskovat saattavat olla sulkeutuneita, tunteissaan varauksellisia ja jopa tunteiden merkitystä vähätteleviä. Raamattu puhuukin uskovien välisestä yhteydestä aivan eri merkityksessä. Sitä emme voi väkisin luoda, eikä se lisäänny ekumenialla vaan sen tekee ainoastaan Pyhä Henki. Jeesus rukoileekin sitä, että me pysyisimme, varjeltuisimme, Hänen rakkaudessaan – siinä on lähde uskovien väliseen rakkauteen: olla yhtä niin kuin Jeesus ja Isämme Taivaassa.
Johannes (17:11) kirjoitti:Pyhä Isä, varjele heidät nimessäsi, jonka sinä olet minulle antanut,
että he olisivat yhtä niin kuin mekin.
Ketä ovat nuo ”heidät”?
Johannes (17:6) kirjoitti:Minä olen ilmoittanut sinun nimesi ihmisille,
jotka sinä annoit minulle maailmasta.
He olivat sinun, ja sinä annoit heidät minulle,
ja he ovat ottaneet sinun sanastasi vaarin.
Kristittyjen yhteys on vain niiden välillä, jotka Isä on antanut Jeesuksen omiksi ja jotka seuraavat Jeesusta ojentautuen elämässään Sanan mukaan ottaen joka päivä Sanasta vaarin. Kristityissä on paljon uskonnollisia, jotka sanovat olevansa uskovia, mutta eivät ole.
Paavali (2 Kor 11) kirjoitti:Sillä semmoiset ovat valheapostoleja, petollisia työntekijöitä,
jotka tekeytyvät Kristuksen apostoleiksi.
Eikä ihme; sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.
Ei ole siis paljon, jos hänen palvelijansakin tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi,
mutta heidän loppunsa on oleva heidän tekojensa mukainen.
Paavali (Fil 3:2-3) kirjoitti:Kavahtakaa noita koiria, kavahtakaa noita pahoja työntekijöitä, kavahtakaa noita pilalle leikattuja.
Sillä oikeita ympärileikattuja olemme me,
jotka Jumalan Hengessä palvelemme Jumalaa ja kerskaamme Kristuksessa Jeesuksessa,
emmekä luota lihaan
Jeesuksen oma on epätäydellinen ja monin tavoin lankeileva. Lankeillessaan hän ei kuitenkaan voi jäädä elämään syntielämää, mennä takaisin synnin orjuuteen. Armosta elävä tunnustaa syntinsä ja tekee parannusta. Jatkuvan tekemisen aikamuotoa käyttäen Johannes tuo selvästi esille, ettei uskova voi rypeä enää synnissä.
Johannes (1 Joh 3:9) kirjoitti:Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä,
sillä Jumalan siemen pysyy hänessä;
eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt.
Pyhän Hengen luoma uskovien yhteys kutsuu meitä kilvoittelemaan toistemme rakastamisessa. Pitkäkäämme vain huoli siitä, että meillä on yksi Herra, samanmielisyys uskon perusteista ja ihana tietoisuus Pyhän Hengen vahvistavasta läsnäolosta.
Paavali (Ef 4:2-5) kirjoitti:kaikessa nöyryydessä ja hiljaisuudessa ja pitkämielisyydessä
kärsien toinen toistanne rakkaudessa ja pyrkien säilyttämään hengen yhteyden rauhan yhdyssiteellä:
yksi ruumis ja yksi henki, niin kuin te olette kutsututkin yhteen ja samaan toivoon,
jonka te kutsumuksessanne saitte; yksi Herra, yksi usko, yksi kaste.
Tässä yhteydessä sana kaste viittaa Pyhän Hengen lahjaan. Taivaallinen Isämme ei jätä yhtään lastaan ilman tätä ihanaa lahjaa. Aina uudelleen ja uudelleen saamme virvoitusta Hengen lähteestä.
Paavali (1 Kor 12:13) kirjoitti:sillä me olemme kaikki yhdessä Hengessä kastetut yhdeksi ruumiiksi,
olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita,
ja kaikki olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
Meillä on halu kokea yhteyttä jokaiseen ihmiseen, joka sanoo olevansa kristitty. Ilman elämää Jeesuksen seurassa Hengen yhteys on kuitenkin mahdotonta. Todellinen Hengen yhteys on vain siellä, missä on siirrytty synnin orjuudesta armon valtakuntaan. Saatamme kutsua jotain veljeksemme Herrassa ilman perusteita. Yhteyttä ei tule teeskennellä, elämmehän totuudessa.
Paavali (1 Kor 5:11) kirjoitti:Vaan minä kirjoitin teille, että jos joku, jota kutsutaan veljeksi,
on huorintekijä tai ahne tai epäjumalanpalvelija tai pilkkaaja tai juomari tai anastaja,
te ette seurustelisi ettekä söisikään semmoisen kanssa.