Mämmi on vanhin pääsiäistraditio

Mämmi on vanhin pääsiäistraditio

ViestiKirjoittaja rupattelija » 15.04.2022 15:30

https://fi.wikipedia.org/wiki/Mämmi

Wikipedian mukaan mämmiä arvellaan juhlaruokana olevan juutalaisen happamattoman leivän vastine. Sen syntymä tuli lännestä Suomeen kulttuuriperintönä joskus ehkä 1200 - 1300 luvulla.

Tykkäätkö syödä mämmiä? En pysty syömään sitä.
rupattelija
 

Re: Mämmi on vanhin pääsiäistraditio

ViestiKirjoittaja Kirjoittaja » 15.04.2022 16:03

pidän mämmistä, syön sitä nykyään silloin tällöin ympäri vuoden. Sokeroimatonta versiota.
Avatar
Kirjoittaja
 
Viestit: 1848
Liittynyt: 14.10.2017 20:50

Re: Mämmi on vanhin pääsiäistraditio

ViestiKirjoittaja kalamos » 15.04.2022 16:06

Tykkään mämmistä.
Ostan sitä pakastimeen
nyt kun sitä on tarjolla,
koska sitä ei myydä
kaikkina vuodenaikoina.

Makuasioista ei tietenkään sovi kiistellä.
Toiselle sopii toisenlainen ruoka kuin toiselle.
Avatar
kalamos
 
Viestit: 7593
Liittynyt: 27.08.2014 07:31

Re: Mämmi on vanhin pääsiäistraditio

ViestiKirjoittaja Riitta-mummi » 27.06.2025 13:21

Pidän mämmistä ja syömme sitä paaston aikana vaikka emme varsinaisesti paastoaisikaan. Viime paaston ajan vietin ilman lempikaramellejäni.

Mämmi on suomalainen happamaton tuote, vaikka ruistaikina yleensä tunnetaan hapanleipänä. Silloin siinä on hapate, juuri. Juurta säilytettiin lapsuudessani taikinasaavin reunoihin kuivuneena ja se heräteltiin sitten tarvittaessa lämpimällä vedellä.
Taikinasaavissa ( puinen kannellinen astia, aika suuri ) oli kansi ja sitä saavia pidettiin pirtin pöydän alla. Kun käytiin leipomaan ensin pantiin taikina hapantumaan. Se kesti yön yli, jonka jälkeen alettiin lämmittää leivinuunia. Sitten käännettiin pirtin pöytälevy ylösalaisin ja sen päällä tehtiin varsinainen leivonta. Se oli silloinen hybridikaluste !

Tämä oli suuritöinen homma saada leipää pöytään. Olen sitä mummolassa nähnyt tehtävän ja saanut maistaa uunista otettua leipää. Voi nokare suli päällä ja valui sormille. Voi sitä syömisen autuutta !

R-m
Riitta-mummi
 
Viestit: 240
Liittynyt: 26.06.2025 16:06


Paluu Ruoka

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 0 vierailijaa

cron