UT:n apokryfikirjoilla ei kirkasta Kristusta

Lähetä vastaus

Vahvistuskoodi
Syötä koodi siten kuin se on näkyvillä. Huomioi kirjaisinkoko
Hymiöt
:agape: :bible2: :bible: :exclaim: :question: :arrow: :idea: :smile: :think: :thumbup: :wave: :clap: :confused: :cry: :sad: :surprised: :wink: :neutral: :redface: :rolleyes: :yawn: :bible3:
Lisää hymiöitä
BBCode on Käytössä
[img] on Käytössä
[flash] on Poissa käytöstä
[url] on Käytössä
Hymiöt ovat Käytössä
Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: UT:n apokryfikirjoilla ei kirkasta Kristusta

Re: UT:n apokryfikirjoilla ei kirkasta Kristusta

Viesti Kirjoittaja Pohtija » 23.10.2024 17:03

Eemeli kirjoitti:
Eenokin kirja kuuluu Raamattuun ja siinä ei ole mitään Raamatun vastaista.


Johtuuko se eräästä miehestä joka on tehnyt käännöstyön Eenokin kirjasta? No en täällä voi kirjoittaa hänen nimeään. Häntä pidetään lähimmmäisenrakkautena. Hänen arameankielestä kääntämä UT poikkeaa huomattavasti monta kertaa muista arameankielen teksteistä.


23.10.2024 18:16

Enkelin nimet Uriel, Raguel ja Rafael, jotka tulevat Eenokin kirjasta, ei löytynyt Raamatusta, mutta löytyi new agesta. Se kuulostaa riivaajahenkien vaikutteiselta sanomalta, joka perustuu valheelliseen salattuun ilmestystietoon.

Ja se sisältää myös pakanallista mytologiaa sellaisessa muodossa missä tästä pakanallisesta mytologiasta on tehty salattua ilmestystietoa ja se on kuitenkin demoninen ja saatanallinen kirja.

1Tim. 4:1 Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja

Re: UT:n apokryfikirjoilla ei kirkasta Kristusta

Viesti Kirjoittaja Kirjoittaja » 23.10.2024 16:03

Eenokilla on muistaakseni kolme kirjaa. Joista ensimmäinen käsittääkseni on jollain lailla luotettavampi, liekö sekään alkuperäinen kokonaan. Jostain syystä Herramme on pudottanut sen/ne pois Raamatusta.

Re: UT:n apokryfikirjoilla ei kirkasta Kristusta

Viesti Kirjoittaja Eemeli » 23.10.2024 14:37

Eenokin kirja kuuluu Raamattuun ja siinä ei ole mitään Raamatun vastaista.

Re: UT:n apokryfikirjoilla ei kirkasta Kristusta

Viesti Kirjoittaja Pohtija » 23.10.2024 11:10

Löysin samansuuntaista kirjoitusta New agesta eli enkelien nimet siinä esiintyy ja on myös Eenokin kirjassa, vaikka on pieni lainaus Juudaan kirjeestä. Pysyttelen yksin Raamatussa jolla on se Jumalan jälki eli seitsenjärjestelmä tekstikuvio, joka todistaa että on Jumalan sanan ilmoituksen arvovalta, jota apokryfikirjoista puuttuu.

Re: UT:n apokryfikirjoilla ei kirkasta Kristusta

Viesti Kirjoittaja NäilläNäppäimillä » 23.10.2024 10:57

Ei suoranaisesti kirkasta Kristusta, kuten ei VT muutenkaan ilman Pyhän Hengen antamaa ilmoitusta ja ymmärrystä.

Eenokin (Hanokin) kirja on kaiketi niistä pisin. Se sisältää ainutlaatuista ajankuvaa Nooan ajoilta, ja on siksi kiinnostava, ja pieneltä osalta menee 1/1 UT:n, esim. Juudaan kirjeen kanssa.
Moni muu niistä on selkeästi gnostilaisuuden värittämä.

Luultavasti Jeesus luki sitäkin, koska se sisältyi sen ajan Raamattuun.

Kannattaa tuntea meidän Raamattumme hyvin ja sitten vasta perehtyä apokryfeihin, jos aihe edes kiinnostaa.

UT:n apokryfikirjoilla ei kirkasta Kristusta

Viesti Kirjoittaja Pohtija » 23.10.2024 09:34

UT:n apokryfikirjoilla gnostilaisuus asetti itsensä kanssa kristinuskoa korkeampaan paikkaan, se ei usko Jeesuksen olevansa Jumala. UT:n apokryfikirjoilla gnostilaisten evankeliumien tarkoitus on mustamaalata ja vääristää oikea evankeliumi.

Ylös