LAPSUUSMUISTOJA

Synti, Sovitus, Usko, Elämä, Parantuminen, Kasteet, Seurakunta

LAPSUUSMUISTOJA

ViestiKirjoittaja NäilläNäppäimillä » 20.05.2026 12:01

Asuimme Turussa Itäinen Rantakatu 52:ssa puutalopihassa, joka sittemmin purettiin Sokerinrannan talojen alta. Vanhemmat olivat töissä silloisessa Crichton-Vulcanissa, "vulkaanilla", niin kuin Turussa sanottiin. Olin tuolla asuessa 3-7-vuotias.
Meillä oli hellahuoneasunto, keittiö ja kamari. Minulle oli tehty keittiön nurkkaan alkovi, johon mahtuivat sängyn lisäksi Tammen kultaiset kirjat, lelut ja lukulamppu. Siellä aarteideni joukossa viihdyin hyvin.

Vanhempani riitelivät ja huusivat pikkuasioistakin, itsekin olivat liian lapsia saadakseen lapsia. Lauantaisin tuli radiosta Nallekerho. Sitä tuli jonkun aikaa heti Markus-sedän ohjelman loppumisen jälkeen. Minä kuuntelin aina korva radiossa Nallekerhon. Määräsin vanhemmilleni, että Nallekerhon aikana minua ei saa häiritä mitenkään. Muistan juuri nuo sanat: ei mitenkään. Kumma kyllä, sain aina kuunnella Mikki-hiiren merihädät ja muut ihan rauhassa. Mutta välittömästi Nallekerhon jälkeen riitely ja huuto jatkui siitä, mihin se oli tauolle jäänyt.

Aika oli sodanjälkeistä uudelleenrakentamisen aikaa, kovaa ja työntäyteistä. Kenellekään ei jäänyt aikaa lasten paapomiseen. Siksi en tiedä, traumatisoiduinko heidän riidoistaan sen kummemmin. Olin kolme tai neljä, ja ajattelin, että olen tämän huushollin ainut selväjärkinen. Muistan juuri nuo sanat: ainut selväjärkinen :smile:

Niihin aikoihin, ihan pienenä, aloin nähdä tulevaisuuteni. Siinä tulisi olemaan paljon yksinäisyyttä, kysymyksiä, pettymyksiä. Myös ymmärsin, että ihmisiin ei voi luottaa, ei edes omaisiin. Pitää pärjätä omillaan niin pian kuin mahdollista. Luin paljon jo ennen kouluikää, olin pohdiskelija, joka toisinaan onneksi villiinnyin riehumaan niin kuin lapsen kuuluukin.

Olin oikeassa "profeetallisuudessani", elämä meni juuri niin kuin lapsena aavistinkin. Mutta pikkulapsen luja päätökseni: "täytyy pärjätä omillaan" on kantanut, ja olen kahlannut monet rapakot antamatta tappiolle periksi. Se on maksanut paljon.

Onneksi Jeesus valitsi minut varmaankin jo syntymästäni, ja sain 30-vuotiaana tehdä tietoisen valinnan elämäni luovuttamisesta hänelle. Otti paljon aikaa oppiakseni antamaan asioitani hänelle, mutta vuosikymmenet ovat olleet jänteviä treenejä hyvän paimenen johdossa.

Yksi oppimistani on, että minulla oli sittenkin ihan oikeanlaiset vanhemmat, olen kiitollinen heistä. Minä olin valittu heidän lapsekseen, ja kaikki mitä tapahtui, johti tietäni uskonratkaisuuni. Murheeni on, ettei heistä kumpikaan tullut ainakaan tunnustavaan uskoon.
Avatar
NäilläNäppäimillä
 
Viestit: 379
Liittynyt: 29.04.2023 16:02

Re: LAPSUUSMUISTOJA

ViestiKirjoittaja Kirjoittaja » 20.05.2026 21:21

Mielenkiintoinen tarina, kiitos jaosta.
Avatar
Kirjoittaja
 
Viestit: 1949
Liittynyt: 14.10.2017 21:50

Re: LAPSUUSMUISTOJA

ViestiKirjoittaja kalamos » 23.05.2026 18:54

Turust määki ole.

Nuorena aikuisena asuin
jonkin aikaa hyvin lähellä
mainitsemaasi osoitetta.

Mutta yleensä ottaen siäll sun tääll
vähä kauempan keskustan vilinöist.

Isäni työskenteli vulkaanilla.

Joten kaiken kaikkiaan
muistelmasi kosketti ensiriviltä alkaen.

Ihmeellistä tuo,
kun kerroit vanhempiesi riitelystä.
Siis se,
että se taukosi Nallekerhon ajaksi
kuten olit määrännyt.

Se oli Rakkautta Sinua kohtaan.

Luultavasti on niin,
että vanhemmat eivät ymmärrä,
kuinka raastavaa heidän
keskinäinen riitelynsä voi olla lapselle.

Eivät minunkaan vanhemmat.

Mutta silti minua siunasi suuresti
tuo lopputoteamuksesi.

Minullakin on ollut
ihan oikeanlaiset vanhemmat.
Kaikesta huolimatta.

Vaimoni huomioi viestissäsi
myös tuon loppukappaleesi
ja muisteli,
että olet aiemmin kirjoittanutkin
äitisi viimeisistä vaiheista.

Ja minä löysinkin sen.
Kertomasi kosketti syvästi.

Yhdessä vaiheessa olit huomannut,
että äitisi oli kokenut selvän
parantumisihmeen.

Sanoin vaimolle,
että löysin tuon kertomuksesi.
Aloin lukea sitä ääneen.

Tulin lopulta kohtaan,
jossa olit äitisi kuolinvuoteen äärellä.

Mutta sitten en enää pystynyt lukemaan.
Minä yritin ja yritin.
Ja sitten monen katkon jälkeen
päätin ryhdistäytyä
ja lukea ääneen eteenpäin.

Mutta minä murruin kokonaan.
Purskahdin voimakkaaseen itkuun.

Ihan nolotti.

Hoipertelin viemään
kännykkääni vaimolle,
että voi itse lukea.

Olen vakuuttunut siitä,
että taivas kosketti minua
näin voimakkaasti sitä varten,
että kertoisin Sinulle,
että se on totta,
mitä tuolla kirjoitit.

Enkelit tulivat
ja veivät äitisi taivaaseen.
Siellä on ikuisesti hyvä olla.

Ehkä samat enkelit
kävivät koskettamassa minua.

Joka tapauksessa
taivas kosketti niin voimakkaasti,
että uskallan tämän Sinulle sanoa.

Älä enää ole huolissasi siitä,
että vanhempasi eivät olleet
kuten sanoit
tunnustavia uskovia.

Moniko meistä on.
En nosta kättäni.
Avatar
kalamos
 
Viestit: 7688
Liittynyt: 27.08.2014 08:31


Paluu PELASTUS

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 2 vierailijaa

cron