Totuuden Henki

Keskustelemme kaikesta taivaan ja maan välillä - Sanan pohjalta.
Alku. Synti, Sovitus, Pelastus, Usko ja Elämä. Lopun tapahtumat.

Totuuden Henki

ViestiKirjoittaja rupattelija » 26.12.2021 09:10

Meillä on Pyhä Henki, Totuuden Henki. Hänen tehtävä on joka kerta ja AINA viedä Jumalan Sanan yhteyteen, mutta Hänen tehtävä on viedä myös Raamatun termiin että sen määrittelyyn sekä sisältöön. Ja lisäksi ulkopuoliseen syntyhistoriaan paljastamalla syntyhistoriaa mistä se on tullut. Hänen tehtävä on myös viedä tietolähteeseen varoittaakseen mistä se tulee.

Jokunen aika sitten ostin luontaistuotekaupasta hyvänmakuista teetä silloin kaipasin teetä joka maistuu hyvälle niin löysin sen luontaistuotekaupasta ja ostin sen. Sitten kun aloin juoda sen, nousi aina takaraivoon ja siinä kehotti lukemaan teepaketin takana olevaa ohjetta. Joka kerta kun join sitä teetä, se kehotti lukemaan sen. Se jatkui ja jatkui, kunnes ajattelin, voiko se olla Hänen ääni joka kehottaa mua lukemaan sen niin katsoin sen ja siinä luki; yoga kundalin. :surprised: :confused:

Tajusin että se oli Hänen ääni joka varoitti mua siitä. :rolleyes: Juuri Hän on totuuden Henki. Hänen tehtävä on viedä tietolähteeseen varoittaakseen siitä mistä se tulee. Mutta ei pidä unohtaa Raamatun termejä koska ne on uuden liiton uskoville "ohjeiksi". Totuuden Henki ei niitä ohita vaan vie aina niihen ja niiden määrittelyyn. Tutkiskelu on Herran tahdon mukaista niin tutkiskelemalla pääsemme ymmärtämään Herran tahtoaan mistä asiasta Hän tahtoo sanoa ja varoittaa.

Jeesus sanoi; Jokainen, joka on totuudesta, kuulee minun ääneni (Joh. 18:37). Ymmärrän että meidän matkan päämääränä on totuus johon me kasvamme ja ojentaudumme. Totuus on päämäärän mukaan vapaus. Se tekee meidät vapaiksi pois kaikista Sanan vastakohtaisista asioista. Mutta en voi ymmärtää että yksin Jumalan Sanat riittää ilman noita. Jos ilman noita Jumalan Sanat yksin riittää, on vaara saada niistä tukia Sanan vastakohtaisille asioille ilman Raamatun termejä, syntyhistoriaa ja tietolähdettä.

Mitä on yhteistä pimeyden kanssa valkeuden lapsilla jos yksin Jumalan Sanat ilman noita riittää? Tutkiskeltuaan Jumalan Sanoja, Raamatun termiä, syntyhistoriaa, tietolähdettä huomaa vasta että on täysin sopusoinnussa Raamatun kokonaisvaltaisen ilmoituksen kanssa, silloin pääsee ymmärtämään Herran tahtoaan. Siinä totuus on matkan päämäärä ja se tekee vapaaksi kaikista niin silloin valkeuden lapsi kulkee valkeudessa kohti Kristuksen kirkkautta - kasvoista kasvoihin.

:bible:
(2Kor. 13:8) kirjoitti:Sillä me emme voi mitään totuutta vastaan, vaan totuuden puolesta.


(2Tess. 2:14) kirjoitti:Siihen hän on myös kutsunut teidät meidän evankeliumimme kautta, omistamaan meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen kirkkauden.


(2Kor. 3:17-18) kirjoitti: Sillä Herra on Henki, ja missä Herran Henki on, siinä on vapaus.

Mutta me kaikki, jotka peittämättömin kasvoin katselemme Herran kirkkautta kuin kuvastimesta, muutumme saman kuvan kaltaisiksi kirkkaudesta kirkkauteen, niinkuin muuttaa Herra, joka on Henki.


Mutta on vaara "juuttua" paikoilleen Jumalan Sanojen äärellä ja matka pysähtyy ja lopultakin jossain vaiheessa laittomuus pääsee valtaan eli valloittamaan sydämen ja se saa rakkauden kylmenemään, koska laittomuus Jumalan Sanojen äärellä on rakkauden keskipisteenä ammentamalla vastauksia laittomuuksilta Jumalan Sanojen äärellä. Se ei enää kuule totuuden Henkeä. Jokainen joka on totuudesta, kuulee Minun ääneni, sanoo Jeesus. Koska tutkiskelu jää pois mitä Raamatun termin määrittely ja sisältö on. Vielä syntyhistoria ja tietolähde on tutkiskelematta, koska niiden kautta on ainoa mahdollisuus näyttää kenen kanssa on tekemisessä joko pimeyden eli laittomuuden kanssa.

Meillä on Jeesus joka on totuus ja tie, jonka kautta löydämme Hänet. Hän on täynnä armoa ja totuutta. Hän ei jaa kunniaa kenenkään kanssa. Kunnia kuuluu yksin Herralle silloin kun Hän kirkastaa ja kirkastuu totuudessa. Hänessä ei ole yhtäkään vääryyttä eikä edes pikkusen sitä, se ei rajoitu johonkin "vääryyteen" eikä "valheeseen" eli laittomuuteen.

:bible:
(Joh. 8:32) kirjoitti:ja te tulette tuntemaan totuuden, ja totuus on tekevä teidät vapaiksi."


(Joh. 17:19) kirjoitti:ja minä pyhitän itseni heidän tähtensä, että myös he olisivat pyhitetyt totuudessa.


En voi enkä jaksa ymmärtää että "pikkusen vääryys ja valhe ei haittaa", se on päivänselvää laittomuudesta ja sen vaara on saada rakkauden kylmenemään ja silloin on turhaa palvella Herraa opituilla ihmiskäskyillä. Vähäinen hapatus hapattaa koko taikinan, sanoo Raamattu. Minkään valheen tai vääryyden tähden on vaara tehdä Jumalan Sanat tyhjäksi. Siksi meidän ei pidä juuttua paikoille vaan jatkettava matkaa jonka päämääränä on totuus joka tekee vapaiksi kaikista Sanan vastakohtaisista asioista. Jos ei ota vastaan rakkautta totuuteen niin silloin sydäntila paljastuu että ei rakasta totuutta. On vaara saada eksytyksen hengen jonka Herra sallii ja sitten loppujen lopuksi on vaara menettää kyvyn kuulla Jumalan ääntä.

On aika tajuta että Jeesus tulee pian. Ei pidä heittäytyä johonkin vääryyden tai valheen syliin vaan tulee pitää huolen asusta että se pysyy puhtaana, tahraamattomana ja ryppyyntymättömänä ennen meidän Yljäämme tuloa. Siksi meidän tehtävä on jatkettava matkaa jonka päämäärä on totuus.

:bible:
(Ef. 4:15) kirjoitti:vaan että me, totuutta noudattaen rakkaudessa, kaikin tavoin kasvaisimme häneen, joka on pää, Kristus,


:agape:
rupattelija
 

Re: Totuuden Henki

ViestiKirjoittaja kalamos » 26.12.2021 20:08

Minulla on tapana hyräillä
hengellisiä lauluja.

Yksi suosikeista,
joka pyörii jatkuvasti on

    Totuuden Henki,
    johda Sinä meitä ...

    (Virsi 484)


:bible:
Johannes (1 Joh 4:6) kirjoitti:
Me olemme Jumalasta.
Joka tuntee Jumalan,
se kuulee meitä;
joka ei ole Jumalasta,
se ei kuule meitä.
Siitä me tunnemme
totuuden hengen ja eksytyksen hengen.


Nämä kaksi henkeä maailmassa ovat.
Toinen pohjautuu Totuuteen.
Toinen pohjautuu valheeseen.

Totuus on Jeesus Kristus.
Valehtelija on paholainen.

Meillä on
Totuuden Henki eli Kristuksen Henki
ja
Totuuden Sana eli Kristuksen Sana.

:bible:
Paavali (Room 8:9) kirjoitti:
Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä,
se ei ole hänen omansa.


Totuuden pylväs ja perustus
on siis Jeesus Kristus.
Ilman Hänen Henkeään ja Sanaansa
me olemme vailla pohjaa,
jolle rakentaa.
Avatar
kalamos
 
Viestit: 7593
Liittynyt: 27.08.2014 07:31

Re: Totuuden Henki

ViestiKirjoittaja rupattelija » 28.12.2021 10:12

Aamen, Kalamos!

Ajattelen vielä tarkentaa "laittomuuden" selkokielisesti jos sopii.

Raamattu puhuu lopunajan laittomuudesta mutta mitä se on. En halua keskittyä laaja-aiheiseen laittomuuteen vaan sydäntilaa koskevaan aiheeseen. Siihen mä tähtään.

Ja sentähden, että laittomuus pääsee valtaan, .......... (Matt. 24:12). Siinä sanotaan että laittomuus pääsee valtaan. Se on yksi osa laaja-aiheisesta laittomuudesta. Mitä laittomuuteen tulee; esimerkiksi päivä joka on Raamatun ulkopuolelta lisätty, se on ihmisten mukainen pyhitetty päivä ja se on auktoriteettisoitu. (Onko se sana oikein kirjoitettu?)

Tarkoitan että siitä tulee tärkeämpi ja arvovaltainen päivä joka ei löydy Raamatun pohjasta. Se pääsee valloittamaan uskovan sydämen, jopa rakkauden. Laittomuus pääsee valtaan, se tarkoittaa yksiosaisesti uskovan sydäntilaa. Siihen sydäntilaan liittyvät toiset kohdat Raamatusta löytyy (2Tess. 2:7-12). Niihen palataan vielä tässä loppupuolella.

Noin pari vuotta sitten ystäväni lähetti minulle hengellisen linkin, siinä on opetusvideo. Katsoin sitä videota. En tällä kirjoituksella halua mennä kenenkään henkilökohtaisuuksiin vaan tähtään laittomuuteen niin tällä kertaa tämä voi auttaa ymmärtämään mitä tarkoitan. Oli pääsiäinen. Videossa puhuja puhui pitkäperjantaista. Hän luki ääneen lainaten kohtia Raamatusta mutta päättyi itse pitkäperjantain aiheeseen. Oli tarkoitus muistaa Jeesuksen kärsimystä ja ristin kuolemaa.

Mutta pitkäperjantai oli aiheena ja se oli puhujan mukaan tärkeä aihe, jäi pois totuus ja jätti itse tutkimatta totuutta mitä totuudessa sanotaan. Totuuden valossa pitkäperjantai ei itse kestä koettelua koska ei löydy Raamatusta mitään. Jeesus ei kärsinyt perjantaina eikä kuollut perjantaina. Ei siihen mennyt kolme päivää ja kaksi yötä. Siitä Raamattu ei puhunut mitään. Pitkäperjantai on lisätty Kristuksen kärsimykseen ja ristin kuolemaan ja pitkäperjantaista on tullut tärkeä, auktoriteettinen ja arvovaltainen opetusväline.

Laittomuus on Raamatun termi. Se tarkoittaa että laittomuus tulee Raamatun ulkopuolelta ja se on ulkopuolinen lisäys ihmisten taholta. Laittomuus irrottaa kokonaan pois Jumalan lain (Raamatun) yhteydestä ja vie "olemattomaan lakiin" jota sanotaan laittomuudeksi.

..................kylmenee useimpien rakkaus (Matt. 24:12). Se osoittaa että totuus ei ole rakkauden keskipisteenä vaan laittomuus. Mitä sitten se tapahtuu? Laittomuuden seuraus on saada rakkautta kylmenemään totuutta kohtaan. Se ei enää ota vastaan rakkautta totuuteen voidakseen olla tutkivin ja avoimin mielin ja tutkia kuinka asia näin on. Se ottaa vastaan rakkautta Raamatun ulkopuolisiin lisäyksiin ja ne on osa laittomuutta. Ne ulkopuoliset lisäykset ovat rakkauden keskipisteenä. Vaarallinen seuraus on rakkauden kylmeneminen ja luopumus pois totuudesta ja uskosta Jeesukseen ennen Jeesuksen tulemusta.

Ne ulkopuoliset lisäykset otetaan opetuksen ja saarnan kanssa käyttöön ja pidetään ne lisäykset tärkeinä. Kerron vielä mitä seuraavaksi tapahtuu Raamatun mukaan. Jos laittomuus on rakkauden keskipisteenä, sen seuraukseksi on rakkauden kylmeneminen totuutta kohtaan, niin siinä on vielä kaksi vaarallista asiaa jota tulisi ymmärtää. Uskovien keskeinen laittomuus kasvaa ja lisääntyy, ja sitten pidättävä voima lakkaa vaikuttamasta. Sitten laiton (ihminen) ilmestyy.

:bible:
(2Tess. 2:7-8) kirjoitti:Sillä laittomuuden salaisuus on jo vaikuttamassa; jahka vain tulee tieltä poistetuksi se, joka nyt vielä pidättää,

niin silloin ilmestyy tuo laiton, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa ilmestyksellä,


Sen laittoman (ihmisen) tuleminen tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla tunnusteoin ja ihmein kaikin vääryyden viettelyksin niille jotka joutuvat kadotukseen koska he eivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen voidakseen pelastua.

:bible:
(2Tess. 2:9-10) kirjoitti:tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä

ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sentähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua.


Siksi Jumala lähettää heille voimakkaan eksytyksen, niin että he uskovat valheeseen, jotta kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuuteen vaan ovat mieltyneet vääryyteen. Raamattu osoittaa vakavan varoituksen että Herra sallii väkevän eksytyksen koska ei ota vastaan rakkautta totuuteen vaan mieltyy vääryyteen. Raamattu osoittaa vakavan varoituksen jos rakkauden keskipisteenä ei ole totuus koska sen ainoa mahdollisuus on pelastua ja totuus palauttaa oikealle tielle. Raamattu sanoo; ....... kylmenee useimpien rakkaus.

:bible:
(2Tess. 2:11-12) kirjoitti:Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,

että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.


Niin on tärkeä ottaa vastaan rakkautta totuuteen jatkossa, se palauttaa oikealle tielle ja pelastuu. On tärkeä pitää huolen että totuus on aina rakkauden keskipisteenä niin totuuden Henki tulee ja johdattaa kaikkeen totuuteen ja tällä tavalla välttyy Herran sallimalta eksytykseltä.

Perinnäissäännöt ovat Raamatun termiä. Paavali tarkoittaa perinnäissäännöillä ihmisten perinteisiä ja hengellisiä rutiineja tai menoja. Ne eivät vie Kristuksen yhteyteen vaan ottaa tilaa itselleen omineen perinnäissääntöineen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella ja orjuuttaa perinnäissäännöillä maailman alkeisvoimien alle.

:bible:
(Kol. 2:8) kirjoitti:Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.


Niin olisi tärkeintä lähestyä nöyrin ja Pyhän Hengen valaisemin silmin sitä termin määrittelyä mitä se tarkoittaa. Pyhä Henki ei ole sellainen joka ohittaa Raamatun termejä ja niiden määrittelyä. Laittomuus saa sydämen penseäksi totuutta kohtaan. Raamatun ulkopuoliset lisäykset laittomuutena on luopuneiden uskovien rakkauden keskipisteenä. Ne ei voi palauttaa oikealle tielle eikä niillä voi pelastua. Tätä olisi tärkeintä ymmärtää.

Jos joku uskova väittää ja sanoo että kyseessä on rakkautta ja armoa ulkopuolista lisäystä kohtaan ja se on lainaukseksi opetuksen ja saarnan parissa ja Kristus on sen keskipisteenä, mutta se on itsepetosta ja koska totuus ei ole rakkauden keskipisteenä niin se panee puolustamaan ulkopuolista lisäystä joka on osa laittomuutta. Ei kannata heittäytyä puolustamaan ulkopuolista lisäystä ihmisten taholta ja se on osa laittomuutta. Pyhä Henki sanoo päivänselvästi että ensin luopumus tapahtuu ennen Jeesuksen tulemusta (1Tim. 4:1). Laittomuus tarkoittaa sitä.

Jeesus tulee pian joten pitäkäämme huolen hääasusta että se pysyy puhtaana, ryppyyntymättömänä ja tahraamattomana meidän Yljäämme varten. Jos olemme vielä kokemattomia Jumalan Sanoissa, niin ei mitään hätiä koska pidämme huolen siitä että meillä on aito halu ottaa vastaan rakkautta totuuteen jatkossa niin Pyhä Henki, totuuden Henki tulee auttamaan ja johdattamaan kaikkeen totuuteen ja opettamaan meille ja avaamaan meille ymmärrystä kaikkeen totuuteen.

Me pysyttelemme lähellä Jeesusta ja vaellamme Jumalan armon alla niin Jumalan armo kasvattaa meitä ja saa ojentautumaan ja lähestymään rakasta Kristusta kasvoista kasvoihin lähestyen ja juurtumaan Häneen.

Totuus saa aikaan uskovan lihassa lihaksi (Jeesus lihaan tulleena Sanana Joh. 3:30) ja Kristuksen muotoa ja hengen hedelmää ja tervehenkistä uskonkasvua ojennukseksi. Laittomuus saa aikaan korvasyyhyä ja luopumusta pois totuudesta ja uskosta Jeesukseen ennen Jeesuksen tulemusta.

:agape:
rupattelija
 

Re: Totuuden Henki

ViestiKirjoittaja pökkelö » 28.12.2021 21:43

Puhuimme erään sisaren kanssa syksyllä.
Hän kysyi muistanko miten aikanaan puhuttiin lopun aikana meiltä tullaan ottamaan Raamatut pois?
Sitten hän jatkoi. Huomaatko?
Raamattuja ei ole meiltä otettu pois, vaan meidän sydämestämme.
Leivän yltäkylläisyyden myötä olemme rakastuneet maailmaan ja media on tullut meille ajattelun ja arvojen ohjaajaksi.
Kuljemme yleisen mielipiteen (tai sen mitä meile vakuutetaan sen milloinkin olevan), ettemme olisi pahennukseksi; vaan olisimme hyviä ihmisiä maailman silmissä.
pökkelö
 
Viestit: 68
Liittynyt: 25.09.2014 20:26

Re: Totuuden Henki

ViestiKirjoittaja עֵד » 21.02.2022 05:45

pökkelö kirjoitti:Puhuimme erään sisaren kanssa syksyllä.
Hän kysyi muistanko miten aikanaan puhuttiin lopun aikana meiltä tullaan ottamaan Raamatut pois?
Sitten hän jatkoi. Huomaatko?
Raamattuja ei ole meiltä otettu pois, vaan meidän sydämestämme.
Leivän yltäkylläisyyden myötä olemme rakastuneet maailmaan ja media on tullut meille ajattelun ja arvojen ohjaajaksi.
Kuljemme yleisen mielipiteen (tai sen mitä meile vakuutetaan sen milloinkin olevan), ettemme olisi pahennukseksi; vaan olisimme hyviä ihmisiä maailman silmissä.


Aamen, totisesti!

Kun itse s***ana tekeytyy valkeuden enkeliksi, niin se korostaa ulkoisia puitteita sekä onnistumisia ja tekee kaikkensa, että voisi varastaa aikaa tämän maailman asioille ja edesottamuksille. Kunhan sydämeen ei vaan jäisi tilaa iäisyysasioille.

Jos mukautuisin maailmaan ja sen hyödykkeisiin, ei minulla kaiketi olisi yhtään taistelua. Mieluummin olen totinen sotilas kuin suosittu huuliveikko.
Avatar
עֵד
 
Viestit: 1439
Liittynyt: 06.06.2015 07:37


Paluu Sana ja Elämä

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 1 vierailijaa

cron