Sivu 1/1

Seulonta

ViestiLähetetty: 15.09.2015 03:25
Kirjoittaja עֵד
Näinä aikoina, kun 'rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät', monet asiat tapahtuvat 'rutosti'. Kaiken loppu on lähellä ja silti on elettävä jokainen päivä. Onneksi saa rukoilla.

Uskovaiset tarvitsevat toisiaan. Herkkähipiäisyys rajapinnoilta romukoppaan ja pääasia kirkkaaksi. Enemmän Jeesusta arkeen ja rukousta toinen toistemme puolesta, ettemme tulisi pimitetyiksi tänä kavalana maailmanaikana.

Re: Seulonta

ViestiLähetetty: 15.09.2015 06:53
Kirjoittaja Jukka
witness kirjoitti:Näinä aikoina, kun 'rikkaat rikastuvat ja köyhät köyhtyvät', monet asiat tapahtuvat 'rutosti'. Kaiken loppu on lähellä ja silti on elettävä jokainen päivä. Onneksi saa rukoilla.


Ympärillämme -sekä lähellä että maailmanlaajuisesti- tapahtuu kiihtyvällä vauhdilla asioita, joihin emme suoranaisesti voi vaikuttaa. Rukouksen mahdollisuus meille on annettu ja Jeesus opetti omilleen, että meidän tulee valvoa ja rukoilla. Rukous voi paljon, kun anomme kestävinä ja Jumalan tahdon mukaisesti.

Tuo rutosti-sana on nykyajan ihmisille varmaan aika vierasta arkikieltä. Ainakin minulle. Jouduin katsomaan sanakirjasta mikä olisi synonyymi sanalle. Se on 'rutkasti'.

Re: Seulonta

ViestiLähetetty: 15.09.2015 13:04
Kirjoittaja totuusfriikki7678
Taitaa olla KR-38 Roomalaiskirjeen suomennoksessa sanat, että Jumala on toteuttava tahtonsa maan päällä lopullisesti ja rutosti. Ilmeisesti siis runsaasti, tarkoittaako myös nopeasti? Eli että kun tapahtua alkaa, tapahtuu paljon ja nopeaan?

Re: Seulonta

ViestiLähetetty: 15.09.2015 13:46
Kirjoittaja Jukka
totuusfriikki7678 kirjoitti:Taitaa olla KR-38 Roomalaiskirjeen suomennoksessa sanat, että Jumala on toteuttava tahtonsa maan päällä lopullisesti ja rutosti. Ilmeisesti siis runsaasti, tarkoittaako myös nopeasti? Eli että kun tapahtua alkaa, tapahtuu paljon ja nopeaan?


Kyllä, Jumala toteuttaa tahtonsa maan päällä. Tuossa kohdassa, johon viittaat, sanotaan näin (korostus nimimerkin)

Kuva
(Rm. 9:28) Paavali kirjoitti:Sillä sanansa on Herra toteuttava maan päällä lopullisesti ja rutosti.


Suomalaiseen laitokseen ei ole käännetty osaa jakeesta (koska se puuttuu siitä alkutekstistä, josta kohta on otettu). KJV:ssa jae kuuluu seuraavasti

For he will finish the work, and cut it short in righteousness: because a short work will the Lord make upon the earth. [the work: or, the account]


Hän tekee nopean ja lyhyen tilin vanhurskaudessa. Edelliset jakeet viittaavat Jumalan lupauksiin.

Re: Seulonta

ViestiLähetetty: 15.09.2015 16:53
Kirjoittaja kalamos
Avaus tuo mieleen montakin kohtaa Raamatussa.
Mutta ketjun otsikko tuntuisi huutavan kohtaa,
jossa Jeesus sanoo Pietarille:

Kuva
Luukas (22:31-34 RK) kirjoitti:
"Simon, Simon!
Saatana on tavoitellut teitä valtaansa seuloakseen teitä niin kuin viljaa.
Mutta minä olen rukoillut puolestasi, ettei uskosi raukeaisi tyhjiin.
Ja kun olet palannut takaisin, vahvista veljiäsi."


Niin Simon sanoi hänelle:
"Herra,
sinun kanssasi minä olen valmis menemään vaikka vankilaan tai kuolemaan."


Mutta Jeesus vastasi:
"Minä sanon sinulle, Pietari:
ennen kuin kukko tänään laulaa, sinä kolmesti kiellät tuntevasi minut."


On suuriarvoista tietää, että Jeesus rukoilee puolestamme.
Ja Hänen rukoksensa tulevat myös kuulluiksi.

Vilja menee ennemmin tai myöhemmin ravisteltavan seulan läpi,
mutta oljenpätkät ja kivet ja sen sellaiset jäävät seulaan.

Kuva
Aamos (9:9 RK) kirjoitti:Sillä katso,
minä käsken ravistella Israelin heimoa kaikkien kansojen seassa,
niin kuin seulalla ravistellaan,
mutta yksikään kivi ei putoa maahan.

Re: Seulonta

ViestiLähetetty: 16.09.2015 05:59
Kirjoittaja עֵד
Alkukesästä olin menossa tavallisena päivänä kauppaan, kun kotona naulakolla sain sanan, että kohtaan matkalla uskovia. Se tuntui paitsi todennäköiseltä pienehkössä kaupungissa, jossa on useita eri seurakuntaryhmittymiä, mutta myös kovin lohdulliselta 'sanalta'.

Ennen kauppaan pääsyä kadun toiselta puolelta tuli uskova veli ja huomasin vastaavani hänelle 'seulonnan ajasta', kun hän puhui, kuinka ympärillä tapahtui asioita kiihtyvällä vauhdilla. Keskustellessamme siihen tuli kaupasta uskova sisar, ja se oli lyhyt samanmielinen hetki, vaikka emme olleet samasta seurakunnasta.

Nyt loppukesästä jouduin sairaalaan, ja kun pääsin toipumaan kotiin, kuulin, kuinka seurakunnasta moni oli joutunut tautivuoteelle sairaalahoitoon asti.