Sivu 1/1

Lopun ajan viimeiset päivät. Elämmekö jo siinä ajassa?

ViestiLähetetty: 31.10.2019 08:57
Kirjoittaja Emil
Elämmekö jo lopunajan viimeisten päivien aikaa? Mitä mieltä olette? Mitä Sana ilmoittaa asiasta?

Re: Lopun ajan viimeiset päivät. Elämmekö jo siinä ajassa?

ViestiLähetetty: 31.10.2019 09:56
Kirjoittaja kalamos
Otsikkosi antaa ymmärtää,
että elämme jo lopun aikaa.
Ja näin todellakin on.
Elämme siis Golgatan ristin sovituksen
jälkeisellä puoliskolla.

Esimerkiksi Paavali puhuu ensin
Israelia tarkoittaen isistä
ja sitten kertoo kaiken heille tapahtuneen
olleen esikuvallista meille,
joille on tullut maailmanaikojen loppukausi.

Toisin sanoen viimeiset päivät
alkoivat jo 2000 vuotta sitten.
Esimerkiksi Heprealaisille kirjoitetaan:

:bible:
Heprealainen (Hepr 1:1-2) kirjoitti:Sittenkuin Jumala muinoin
monesti ja monella tapaa
oli puhunut isille profeettain kautta,
on hän näinä viimeisinä päivinä
puhunut meille Pojan kautta,
jonka hän on pannut kaiken perilliseksi,
jonka kautta hän myös on maailman luonut


Jaakob sanoi jo tuolloin 2000 vuotta sitten eläneille:
    :bible3: Te olette koonneet aarteita
    viimeisinä päivinä
ja jatkaa kehottaen:
    :bible3: olkaa kärsivällisiä, veljet,
    Herran tulemukseen asti

Siis viimeiset päivät,
jotka alkoivat 2000 vuotta sitten,
päättyvät Herran tulemukseen.
Hoosea ennusti Israelista:

:bible:
Hoosea (6:2) kirjoitti:Hän tekee meidät eläviksi kahden päivän kuluttua,
kolmantena päivänä hän meidät herättää,
ja me saamme elää hänen edessänsä.


Pietari selvittää viimeisiä päiviä:

:bible:
2 Piet 3:8) kirjoitti:Mutta tämä yksi
älköön olko teiltä, rakkaani, salassa,
että

"yksi päivä on Herran edessä
niinkuin tuhat vuotta
ja tuhat vuotta niinkuin yksi päivä".


Elämme siis aikakaudessa,
joka päättyy Herran palaamiseen
taivaasta takaisin maan päälle,
jolloin Hän perustaa Israelille Valtakunnan.

Mutta avauksesi kysyy sitä,
että elämmekö jo
tämän armotalouskauden lopun hetkiä.
Ja näin voidaan päätellä esimerkiksi lainaamastani
Hoosean ennustuksesta.
_____

Eli käsite 'Viimeiset päivät'
esiintyy UT:n sivuilla myös
profeetallisessa mielessä,
jolloin sanotaan,
että ne ovat tulossa.

:bible:
Paavali (2 Tim 3:1) kirjoitti:Mutta tiedä se,
että viimeisinä päivinä on tuleva vaikeita aikoja.


Ja sitten tulee kuvaus,
joka sopii kuin nappi silmään tänä päivänä.
Sitten Paavali vielä varoittaa Timoteusta:

:bible:
Paavali (2 Tim 4:3-4) kirjoitti:Sillä aika tulee,
jolloin he eivät kärsi tervettä oppia,
vaan omien himojensa mukaan
korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia
ja kääntävät korvansa pois totuudesta
ja kääntyvät taruihin.


Siis tuolainen aika ei vielä tuollon ollut,
vaan se oli tulossa.

Aivan samoin aiemmin viittaamassani Pietarin puheessa
on tuo ajatus,
että tulee aivan erityislaatuisen päivät,
ja nyt ei puhuta millenniumeista
vaan lyhyestä aikajaksosta,
jolloin pilkkaajat astuvat esiin.
Ja mitä he sanovat.

:bible:
Pietari (2 Piet 3:3-6) kirjoitti:Ja ennen kaikkea tietäkää se,
että viimeisinä päivinä
tulee pilkkapuheinensa pilkkaajia,
jotka vaeltavat omien himojensa mukaan
ja sanovat:

"Missä on lupaus hänen tulemuksestansa?
Sillä onhan siitä asti,
kuin isät nukkuivat pois,
kaikki pysynyt,
niinkuin se on ollut luomakunnan alusta."

Sillä tietensä he eivät ole tietävinään,
että taivaat ja samoin maa,
vedestä ja veden kautta rakennettu,
olivat ikivanhastaan olemassa
Jumalan sanan voimasta
ja että niiden kautta
silloinen maailma hukkui vedenpaisumukseen.

Re: Lopun ajan viimeiset päivät. Elämmekö jo siinä ajassa?

ViestiLähetetty: 01.11.2019 10:58
Kirjoittaja Natanael
Kuten Kalamos huomautti, niin ns. lopunaika alkoi n. 2000 vuotta sitten Jeesuksen ristinkuoleman ja ylösnousemuksen jälkeen. Kalamoksen noukkimassa hebrealaiskirjeen kohdassa puhutaan myös viimeisistä päivistä - ”on hän näinä viimeisinä päivinä puhunut meille Pojan kautta”- aivan samassa merkityksessä.
Todennäköisesti Emil tarkoittaa kuitenkin lopunajan jakson viimeisiä vaiheita – tämä ajatus näyttää sisältyvän Emilin kysymykseen ”Elämmekö jo lopunajan viimeisten päivien aikaa?” Tämä on kovan luokan kysymys. Jossain päin maapalloa on herätystäkin, mutta kaiken kaikkiaan: nukkuuko kristikunta laajalti Sanasta luopuneena prinsessa Ruususen unta?

Erimielisyyttä uskovien keskuudessa on aiheuttanut Ilmestyskirjan kuudennen luvun jae kaksi. Jotkut sanovat valkoisen hevosen tarkoittavan Kristusta, mutta moni pitää tässä olevaa ratsastajaa eksyttäjänä, sielun vihollisena. Tässä jakeessa käytetään kruunua merkitsevänä sanana alkukielessä (kreikka) sanaa ”stephanos”, joka on tuhoa tuottavan sotilasvalloittajan kantama voittokruunu. Ilmestyskirjan 19. luvussa kohtaamme toisen valkoisella hevosella ratsastavan, jonka päässä on kuninkaallista kruunua merkitsevä sana ”diadema”, joka olisi sopiva kruunu Herramme Jeesuksen Kristuksen kannettavaksi. Tässä on meille vakavaksi vetävä rinnastus, jossa ensin maailmaa kiertää suuri eksytys ja vasta myöhemmin saapuu Jeesus Kristus.

Hätkähdyttävää on, että molemmat ratsastavat valkoisella hevosella. Niissä on jotain samankaltaisuutta, sillä eksytys tulee uskonnollisuuden kaapuun verhoutuneena. Jos eksytys olisi kaikilla ilmiselvää, niin se ei pääsisi tekemään laajaa tuhoa. Vuorisaarnassa Jeesus kuvaa väärää oppia julistavia ”susina lampaiden vaatteissa” ja taitavasta naamioitumisesta puhuu myös Paavali. :bible:
Paavali (2.Kor.11:14) kirjoitti:”Eikä ihme; sillä itse saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.”

Elämmekö jo viimeisten aikojen luopumisen aikaa – näemmekö siitä jo sellaisia merkkejä ympärillämme, jotka voimme Raamatun Sanalla perustella? Kalamos otti jo esille 2.Timoteuksen kirjeestä puhuttelevan kohdan, joka ”sopii kuin nappi silmään tänä päivänä”. Koemmeko me tämän päivän uskovat elävämme jo viimeisten hetkien vaikeita aikoja?

Re: Lopun ajan viimeiset päivät. Elämmekö jo siinä ajassa?

ViestiLähetetty: 01.11.2019 15:03
Kirjoittaja Kirjoittaja
uskon, että elämme lopunajan viimeisiä päiviä, Israelin syntyminen taitaa olla yksi merkki tästä. VT:n puolella on profetioita, jotka eivät olisi voineet täyttyä, jos Israelia ei olisi syntynyt.

Re: Lopun ajan viimeiset päivät. Elämmekö jo siinä ajassa?

ViestiLähetetty: 02.11.2019 15:57
Kirjoittaja Natanael
Kirjoittaja huomautti, että ”uskon, että elämme lopunajan viimeisiä päiviä, Israelin syntyminen taitaa olla yksi merkki tästä.”
Entäpä, jos tiivistäisimme aikaikkunaa ja puhuisimme sitten vaikkapa lopunajan viimeisten päivien viimeisistä hetkistä? Siihen Emil avausviestissään mielestäni viittasi. Perustelen tätä myös sillä, että Israel itsenäistyi 71 vuotta sitten ja havaintojeni mukaan kristinusko on voimakkaasti ja nopeasti väljähtynyt muutamassa vuosikymmenessä. Pelkästään 20 vuoden aikana erilaisten harhaoppien aallot ovat voimalla pyyhkineet Suomen Siioninkin rantoja. Monet, nyt jo iäkkäät, sotien jälkeisessä suuressa herätyksessä uskoon tulleet eivät tunnista tämän päivän menoa Suomen Siionissa omakseen. Onko jotain muuttunut?
Painopiste seurakuntien julistuksessa ei ole enää Jeesuksessa, joka sovitti ristillä kaikki syntimme, vaan puheet keskittyvät enenevässä määrin ajallisen elämämme asioihin, sisäiseen eheyteemme, onneen, toimeentuloomme, pysyvään terveyteen – kaiken kaikkiaan asioihin, jotka miellyttävät meidän tunteitamme. Synnistä, syntien tunnustamisesta ja kilvoittelusta kapealla tiellä ei juuri missään enää puhuta. Tällaiset Jeesuksen sanat kuulostavat ”uususkovan” korvaan vierailta:

:bible:
Matteus (Matt.16:24) kirjoitti:”Silloin Jeesus sanoi opetuslapsillensa: "Jos joku tahtoo minun perässäni kulkea, hän kieltäköön itsensä ja ottakoon ristinsä ja seuratkoon minua.”

Ei luonnollinen ihminen halua kieltää itsekkäitä toiveitaan eikä ottaa mitään ”ristiä”. Siihen voi nöyrtyä ja suostua vain ihminen, joka on kohdannut Jeesuksen armon ja tiedostaa, että hän kurjana syntisenä on pyhitetty Jeesuksen veren kautta ja on nyt sulasta Jumalan armosta matkalla Taivaan kotiin. Alkuseurakunnassa ei sanouduttu ahdistuksista irti huutorukouksilla, vaan uskovia vahvistettiin Jumalan syvältä hoitavilla totuuksilla.

:bible:
Luukas (Apt.14:22) kirjoitti:”ja vahvistivat opetuslasten sieluja ja kehottivat heitä pysymään uskossa ja sanoivat: "Monen ahdistuksen kautta meidän pitää menemän sisälle Jumalan valtakuntaan."

Jos luopumisen täytyy jossain näkyä, niin Jumalan Sanasta luopumisena. Paratiisissa ihminen lankesi kuunneltuaan enemmän sielunvihollista kuin Jumalan ehdotonta totuutta. Mistä ”paratiisin käärme puhuu tänä päivänä” – se tekee kaiken riippuvaiseksi omasta uskostamme (uskottelustamme) ja neuvoo meitä sanoutumaan irti ajatuksesta, että yksin Jeesuksen armo riittää kaikkeen. Tämän päivän kristikansalle armo ei tunnu riittävän, vaan selitellään, kuinka Kristus tuo monenlaisia etuja ajalliseen elämäämme. Mistä valhekristus puhuu: pois ahdistuksista, vaikeuksista, murheista, suruista, tuskasta ja sairauksista – Jeesuksen rakkauden täytyy olla nähtävillä kaikenpuolisena hyvinvointina ja yltäkylläisyytenä ajallisessa elämässämme. Jos elämme luopumisen aikaa, niin silloin vääränlainen evankeliumi uppoaa kuulijoihin kuin veitsi sulaan voihin. Elämmekö me jo nyt vai olemmeko kenties kovaa vauhtia menossa tähän todellisuuteen – kärsimmekö, suvaitsemmeko valheen?

:bible:
Paavali (2.Kor.11:4) kirjoitti:”Sillä jos joku tulee ja saarnaa jotakin toista Jeesusta kuin sitä, jota me olemme saarnanneet, tai jos te saatte toisen hengen, kuin minkä olette saaneet, tai toisen evankeliumin, kuin minkä olette vastaanottaneet, niin sen te hyvin kärsitte.”

Re: Lopun ajan viimeiset päivät. Elämmekö jo siinä ajassa?

ViestiLähetetty: 05.11.2019 09:06
Kirjoittaja Emil
Israel on ajan kello. Israel kellon mukaan elämme lopunajan viimeisien päivien aikaa. Kuinka kauan? Sen tietää tarkalleen yksin yksi Raamatun Jumaluus, mutta selkeästi lähestymme tempausta päivä päivältä.

Re: Lopun ajan viimeiset päivät. Elämmekö jo siinä ajassa?

ViestiLähetetty: 06.11.2019 13:05
Kirjoittaja Natanael
Jumalan puhuessa Sanassaan viimeisistä ajoista kohtaamme erityisesti Ilmestyskirjassa valtaisan määrän yksityiskohtia sekä symbolisia kuvia, joiden kaikkien merkitystä emme voi ymmärtää. Monet yrittävät liikaakin selitellä ja sen tuloksena erilaisissa julkaisuissa lopun ajoista on toisistaan ristiriitaista tietoa. Kuvaukset sodista ja maanjäristyksistä kiehtovat meidän mieltämme, mutta ne eivät ole pääasia – eivät sitä, mitä Jumala haluaa meille ensisijaisesti lopunajoista sanoa. Jumalan pääviesti on tämä: olkaa valmiit, valvokaa. Meitä kehotetaan elämään jumalallista elämää, turvautumaan Herraamme, jotta kestämme lopun ajan viimeisten hetkien vaikeina aikoina. Kirjoitin jo aikaisemmin lopunajan luopumuksesta, mutta asia on niin keskeinen, että jatkan vielä samasta aiheesta.

Asia tulee selväksi tilanteessa, jossa opetuslapset kysyvät suoraan Jeesukselta, milloin Hän tulee takaisin. Jeesus mainitsee kyllä sodankin melskeet, mutta se, kuinka hän aloittaa ja mitä Hän moneen kertaan toistaa, ovat eksytysten, harhaoppien salakavalat juonet. Varoitus on äärimmäisen tärkeä, sillä monet menevät eksyttäjien virittämään ansaan. Monet menevät, mutta valvovien uskovien ei tarvitse mennä.
:bible2:
Matteus (Matt.24:3-5) kirjoitti:”Ja kun hän istui Öljymäellä, tulivat opetuslapset erikseen hänen tykönsä ja sanoivat: "Sano meille: milloin se tapahtuu, ja mikä on sinun tulemuksesi ja maailman lopun merkki?" Silloin Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Katsokaa, ettei kukaan teitä eksytä. Sillä monta tulee minun nimessäni sanoen: 'Minä olen Kristus', ja he eksyttävät monta”.


On surullista huomata, kuinka paljon nykyään seurakunnissa korostetaan voimaa, ihmeitä ja menestystä. Armon kerjäläiset ovat tässä oravanpyörässä lähes tulkoon kuolleet sukupuuttoon. Kun Suomeenkin kutsutaan toistuvasti aina valtameren takaa saakka hengen voimaa korostavia ihmeidentekijöitä, niin heidän perässään juoksevien mielessä ristin veren evankeliumin sanoma jää helposti taka-alalle. Jumala ei muutu: totuus pelastuksestamme on kaikkina aikoina ristin sanoma Jeesuksesta ja tämä totuus on lopun aikoina enenevässä määrin uhattuna.
:bible2:
Paavali (2.Tess.2:9-12) kirjoitti: ”tuo, jonka tulemus tapahtuu saatanan vaikutuksesta valheen kaikella voimalla ja tunnusteoilla ja ihmeillä ja kaikilla vääryyden viettelyksillä niille, jotka joutuvat kadotukseen, sen tähden etteivät ottaneet vastaan rakkautta totuuteen, voidaksensa pelastua. Ja sen tähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen, että kaikki ne tuomittaisiin, jotka eivät ole uskoneet totuutta, vaan mielistyneet vääryyteen.”

:bible2:
Luukas (Apt.20:29) kirjoitti:”Minä tiedän, että minun lähtöni jälkeen teidän keskuuteenne tulee julmia susia, jotka eivät laumaa säästä, ja teidän omasta joukostanne nousee miehiä, jotka väärää puhetta puhuvat, vetääkseen opetuslapset mukaansa. Valvokaa sen tähden ja muistakaa, että minä olen kolme vuotta lakkaamatta yötä ja päivää kyynelin neuvonut teitä itse kutakin.”