Me kiusatut

Lähetä vastaus

Vahvistuskoodi
Syötä koodi siten kuin se on näkyvillä. Huomioi kirjaisinkoko
Hymiöt
:agape: :bible2: :bible: :exclaim: :question: :arrow: :idea: :smile: :think: :thumbup: :wave: :clap: :confused: :cry: :sad: :surprised: :wink: :neutral: :redface: :rolleyes: :yawn: :bible3:
Lisää hymiöitä
BBCode on Käytössä
[img] on Käytössä
[flash] on Poissa käytöstä
[url] on Käytössä
Hymiöt ovat Käytössä
Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Me kiusatut

Re: Me kiusatut

Viesti Kirjoittaja NäilläNäppäimillä » 20.05.2026 09:10

Uskovalle tyypillistä hankaluutta ja vainoa elämässä monilla on ollut, vaikka on oltu vielä uskosta kaukana. Minä tulin uskoon 3-kymppisenä, ja olin ollut sitä ennen kouluissa kartettuna - myös opettajien taholta, työpaikoissa sabotoinnin ja valehtelun kohteena. Ensimmäisessä työpaikassani 16-vuotiaana olin esihenkilön erityisenä silmätikkuna. Ja kun esihenkilö vihaa, niin tietenkin hoviväki perässä.

Että aikuinen kohtelee nuorta niin, on täysin luokatonta. Se jättää jälkensä loppuelämään.

Aviopuolisoni käyttäytyi minua kohtaan niin narsistisesti, että ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin ero, koska halusin pysyä järjissäni.

Tästä voi vain päätellä, että paha henkimaailma jotenkin tunnistaa ihmisestä, että hän on Jumalan valittu, ja vihassaan yrittää lannistaa hänet kaikin tavoin jo etukäteen. Meni pitkään uskoon tultuani, että opin luottamaan Jumalan rakkauteen. Ajattelin, että Jumala vain sietää minua, ja roikuin mukana vähän outsiderina.

Nyt nautin Jumalan rakkaudesta ja rikkaasta uskonelämästä täysillä, mutta tähän saavutukseen kului paljon kilometrejä ja vuosikymmeniä uskon polulla.

Re: Me kiusatut

Viesti Kirjoittaja Kirjoittaja » 18.05.2026 09:30

Joka ei noudata paholaisen hierarkiaa, missä paholainen on ensimmäinen ja muut hänen asettamassaan järjestyksessä, joutuu vainottavaksi.

Re: Me kiusatut

Viesti Kirjoittaja Kirjoittaja » 18.05.2026 09:24

Hänestäkään ei pidetty, koska noudatti Sanaa (eli rakasti):

Jes. 53:2

Hän kasvoi Herran edessä niinkuin vesa, niinkuin juuri kuivasta maasta. Ei ollut hänellä vartta eikä kauneutta; me näimme hänet, mutta ei ollut hänellä muotoa, johon me olisimme mielistyneet.

Hepr. 2:18

Sillä sentähden, että hän itse on kärsinyt ja ollut kiusattu, voi hän kiusattuja auttaa.



Matt. 26:67

Silloin he sylkivät häntä silmille ja löivät häntä nyrkillä kasvoihin; ja toiset sivalsivat häntä poskelle
Matt. 27:30

Ja he sylkivät häntä, ottivat ruovon ja löivät häntä päähän.
Mark. 15:19

Ja he löivät häntä päähän ruovolla, sylkivät häntä ja laskeutuen polvilleen kumarsivat häntä.

Me kiusatut

Viesti Kirjoittaja Kirjoittaja » 18.05.2026 08:50

Joka pelkää murtumista, ei voi rakentua Jeesuksessa
Joka pelkää häpeää ihmisten edessä, ei voi Jumalalle ja Jeesukselle hakea kunniaa
Joka pelkää häviämistä, ei voi voittaa Jeesukselle
Mitä alemmas sinut on painettu, sitä voimakkaampi on maa allasi mistä ponnistaa.

Koska meille on tehty jo näin, meidän ei enää tarvitse näitä pelätä

Jos olet murtunut, häpäisty, hävinnyt, alaspainettu, olet löytänyt reseptin. Näin he tekevät sinulle, koska haluat korottaa Jeesuksen nimeä, etkä omaasi. Jos itseäsi haluaisit korottaa, kaikki sinut hyväksyisivät.

Tämä on kaikille kiusatuille, joita me kaikki uskova olemme olleet, jotkut lapsesta asti. Kiusatuiksi joutuvat aina ne, jotka eivät sydämessään Jumalaa tallaa muiden edessä. Vaikka eivät tietäisi sitä itse. Heitä pilkataan ulkonäöstä, vaatteista ym. Mutta todellinen syy on Herra, jota he rakastavat. Vaikka eivät olisi evankeliumia vielä kuulleetkaan. Mutta kun sen kuulevat, ottavat vastaan riemuiten Ystävänsä.

Ylös

cron