Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Lähetä vastaus

Vahvistuskoodi
Syötä koodi siten kuin se on näkyvillä. Huomioi kirjaisinkoko
Hymiöt
:agape: :bible2: :bible: :exclaim: :question: :arrow: :idea: :smile: :think: :thumbup: :wave: :clap: :confused: :cry: :sad: :surprised: :wink: :neutral: :redface: :rolleyes: :yawn: :bible3:
Lisää hymiöitä
BBCode on Käytössä
[img] on Käytössä
[flash] on Poissa käytöstä
[url] on Käytössä
Hymiöt ovat Käytössä
Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Re: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja Emil » 19.10.2019 10:56

Aramean kieli on vanhempi kuin hebrea. Jeesus puhui ja ymmärsi myös arameaa.

Aramean kielinen Raamattu on sitä pääsemistä "kielen syvyyksiin sisälle" Strong's Exhaustive Concordane of the Bible hebrea ja kreikka alkutekstin merkitysten kera.

Re: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja Jukka » 19.10.2019 10:35

Emil kirjoitti:Aramea on se juttu. Juuri kuulin Benjamin Turkian lukevan TV7:lla arameaksi VT:n kirjoituksia ja ihan uutta oivallusta ja syvyyttä tuli lisää.

Strong's Exhaustive Concordance of the Bible, kertoo kaikki hebrean ja kreikan sanojen merkitykset listana. On ihan huippu.


Millä tavalla "Aramea on se juttu"?

Re: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja Emil » 19.10.2019 09:31

Aramea on se juttu. Juuri kuulin Benjamin Turkian lukevan TV7:lla arameaksi VT:n kirjoituksia ja ihan uutta oivallusta ja syvyyttä tuli lisää.

Strong's Exhaustive Concordance of the Bible, kertoo kaikki hebrean ja kreikan sanojen merkitykset listana. On ihan huippu.

Re: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja Jukka » 17.10.2019 12:03

Emil kirjoitti:Laitoin sen englanniksi, koska en muistanut äkkiseltään mitä Minä Olen oli kreikaksi. Olet oikeassa muuten, että ei tulisi sekoittaa englantia kreikka alkuteksti lainauksiin, varsinkaan kun kaikki ei ymmärrä edes englantia ja tekstini oli suomeksi.

Ps. ALKUTEKSTIN kaikki merkitykset on minulla paksussa Strong's :in Hebrea & Kreikka tietosanakirjassa. Novum ei edes ole niin perusteellinen.


Jotkut sanakirjat ovat ilmeisesti "kiitettävän tarkkoja ja laajoja", mutta pelkkien sanakirjojen avulla emme pääse "kielen syvyyksiin sisälle". Minulla on kolme uskonveljeä, jotka osaavat vanhaa kreikkaa ja hebreaa. He ovat kertoneet, ettei alkutekstejä kyetä kääntämään vieraille kielille selittäviä sanoja lisäämättä ja aina ilmaisuille saattaa löytyä useampiakin merkityksiä. Kuningas Jaakon versiossa joitakin ilmaisuja onkin pantu hakasulkeisiin värssyjen lopuksi ja ne antavat viitteitä "toisenlaisestakin" sanan tulkitsemisen mahdollisuudesta.

En tunne mainitsemaasi Strongin sanakirjaa, mutta Novumia kylläkin. Novumissa on merkitty mistä alkutekstin kopiosta kukin jae on käännetty [mutta alkutekstien kääntäminen tarkoin sanavastaavuksin (formaalinen ekvivalenssi) on mahdotonta]. Novumin sanakirjassa (Novum 5) pyritään antamaan koineen kreikan sanoille merkitys kielellämme. Sanakirjassa selitetään tärkeiden termien etiologiaa ja sanoja verrataan hebrealaisiin termeihin. Edellä toteamani johdosta Novumissakin on havaittu virheitä, mutta tähän pitää jatkaa samaan hengenvetoon, että raamatunlaitoksemme ja Novum ovat erittäin hyviä ja luotettavia käännöksiä. Meidän tulee muistaa se raamatullinen totuus, että pyhät Kirjoitukset (Raamattu) ymmärrämme vain Pyhän Hengen auttaessa meitä. Näin on ollut alusta lähtien.

:bible:
Luukas (24:24-25) kirjoitti:Ja hän [Jeesus] sanoi heille: "Tätä tarkoittivat minun sanani, kun minä puhuin teille ollessani vielä teidän kanssanne, että kaiken pitää käymän toteen, mikä minusta on kirjoitettu Mooseksen laissa ja profeetoissa ja psalmeissa". Silloin hän avasi heidän ymmärryksensä käsittämään kirjoitukset.

Re: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja Emil » 17.10.2019 05:31

Laitoin sen englanniksi, koska en muistanut äkkiseltään mitä Minä Olen oli kreikaksi. Olet oikeassa muuten, että ei tulisi sekoittaa englantia kreikka alkuteksti lainauksiin, varsinkaan kun kaikki ei ymmärrä edes englantia ja tekstini oli suomeksi.

Ps. ALKUTEKSTIN kaikki merkitykset on minulla paksussa Strong's :in Hebrea & Kreikka tietosanakirjassa. Novum ei edes ole niin perusteellinen.

Re: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja Jukka » 16.10.2019 23:00

Emil kirjoitti:Jeesus on myös Ho Theos ja I Am, eli Minä Olen.


Ehdotan, että käytämme -siltä osin kuin osaamme- koineen kreikkaa eikä sekaisin kreikkaa ja englantia (?) kun viittaamme alkuteksteihin. Jeesuksen käyttämä ilmaisu itsestään (minä olen) viittasi pyhiin Kirjoituksiin ja juutalaiset kuulijat ymmärsivät Jeesuksen käyttävän itsestään Jumalan pyhää nimeä tai samaistaen itsensä siihen (tämä oli kuoleman synti niin kuin on tänäkin päivänä -paitsi jos Jeesus oli se egoo eimi joksi itseään väitti, kreikaksi εγω ειμι-egoo eimi-minä olen). Näin muistaakseni 7 kertaa Johanneksen evankeliumissa (tässä nimenomaisessa muodossa). Kreikkalaiset alkutekstit kirjoitettiin aluksi isoin kirjaimin ilman vokaaleja ja lisäksi kaikki sanat kirjoitettiin yhteen, siis yhtenä pötkönä, myöhemmin pienin kirjaimin. Vaatii vuosien opiskelua ja suurta ymmärrystä Jumalalta oppiakseen alkutekstien merkityksiä ja vivahteita Raamatun kuvaamissa (vaihtelevissa) tilanteissa ja olosuhteissa.

Re: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja kalamos » 16.10.2019 18:51

Siis Isän nimi on JHVH.
Ja Pojan nimi on JHVH.

Eli tuossa edellä lainaamani jakeen tilanteessa,
Poika (JHVH) pyytää Isäänsä (JHVH)
varjelemaan opetuslapsia
tuossa Isän nimessä,
jonka nimen Isä on antanut
myös Pojalleen jo ikuisuudessa.

Esimerkiksi minun toinen nimeni on sama
kuin oman isäni toinen nimi.
Isäni on siis antanut oman nimensä minulle.
Ja tietenkin isä on antanut minulle myös sukunimensä.

Me olemme samaa lihaa ja luuta,
mutta kuitenkin kaksi eri henkilöä.
Samoin Poika on samaa Kirkkautta ja Henkeä kuin Isänsä,
mutta kuitenkin eri persoona kuin Isänsä.

Isä lähetti Poikansa maailmaan.
Ja Poika tuli ja teki kaiken Isänsä nimessä.
Mutta Isä ei tullut maan päälle.
Vain Poika tuli.
Ja kun Jumalan Poika oli mennyt takaisin Isän tykö.
lähetettiin Pyhä Henki maan päälle.

Mutta kerran on oleva niin,
että Isä ja Poika ja Pyhä Henki ovat kaikki
(Uuden) Maan päällä.
Jumalan maja on silloin ihmisten keskellä.
Tästä me jo olemmekin keskustelleet
toisessa viestiketjussa.

Re: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja Emil » 16.10.2019 08:23

Amen Kalamos veli Herrassa. Jeesus on myös Ho Theos ja I Am, eli Minä Olen.

Ho theos = Jeesus

Ho theos = Isä (taivaan Isä)

Ho theos = YHVH = Jeesus

Ho theos = YHVH = Isä (taivaan Isä)



Eli Ho theos ei ole koskaan taivaan Isä tai Isä yksin, vaan aina molemmat, eli Jeesus ja taivaan Isä yhdessä.


Ho theos = YHVH = JEESUS & TAIVAAN ISÄ ja Pyhä Henki.

Re: Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja kalamos » 16.10.2019 08:14

Tuosta Jumalan nimestä on kysymys
esimerkiksi seuraavassa kohdassa,
kun Jeesus rukoilee Isäänsä.

:bible:
Johannes (17:11) kirjoitti:Ja minä en enää ole maailmassa,
mutta he ovat maailmassa,
ja minä tulen sinun tykösi.
Pyhä Isä, varjele heidät nimessäsi,
jonka sinä olet minulle antanut


Pojalla on ikuisuudesta asti ollut nimi Jahve,
jonka Isä on Hänelle antanut.

Jeesus ilmoitti olevansa JHVH!!

Viesti Kirjoittaja Emil » 16.10.2019 08:07

Jeesus sanoi maanpäällä ihmisille, olevansa JHVH!! SIKSI Jeesusta syytettiin, että Hän pilkkaa Jumalaa. Jeesus vei asian vieläkin pidemmälle totuudessa ja ilmoitti, että JHVH on ainokainen Poika, joka on yhtä JHVH:n kanssa ja Hän itse on tuo JHVH ainokainen Poika ja myöskin JHVH. Jeesus myös ilmoitti, että joka näkee Hänet, näkee tässä ja nyt JHVH:n.

Ylös

cron