Eemeli kirjoitti:
Eenokin kirja kuuluu Raamattuun ja siinä ei ole mitään Raamatun vastaista.
Johtuuko se eräästä miehestä joka on tehnyt käännöstyön Eenokin kirjasta? No en täällä voi kirjoittaa hänen nimeään. Häntä pidetään lähimmmäisenrakkautena. Hänen arameankielestä kääntämä UT poikkeaa huomattavasti monta kertaa muista arameankielen teksteistä.
23.10.2024 18:16
Enkelin nimet Uriel, Raguel ja Rafael, jotka tulevat Eenokin kirjasta, ei löytynyt Raamatusta, mutta löytyi new agesta. Se kuulostaa riivaajahenkien vaikutteiselta sanomalta, joka perustuu valheelliseen salattuun ilmestystietoon.
Ja se sisältää myös pakanallista mytologiaa sellaisessa muodossa missä tästä pakanallisesta mytologiasta on tehty salattua ilmestystietoa ja se on kuitenkin demoninen ja saatanallinen kirja.
1Tim. 4:1 Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat luopuvat uskosta ja noudattavat villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja