Kirjoittaja Tutkija » 11.10.2024 09:47
Kirkkaudeksi:
Näen siinä kaksi asiaa, jolloin Kristus eli Messias on kirkkaudeksi;
• ykseyden kautta maailmalle
• Israelille
• ykseyden kautta maailmalle
Joh. 17:22 Ja sen kirkkauden, jonka sinä minulle annoit, minä olen antanut heille, että he olisivat yhtä, niinkuin me olemme yhtä -
17:23 minä heissä, ja sinä minussa - että he olisivat täydellisesti yhtä, niin että maailma ymmärtäisi, että sinä olet minut lähettänyt ja rakastanut heitä, niinkuin sinä olet minua rakastanut.
• Israelille
Luuk. 2:32 valkeudeksi, joka on ilmestyvä pakanoille, ja kirkkaudeksi kansallesi Israelille".
Hänen kirkkaus on herätykseksi niin tullaan uskoon.
Ef. 4:13 kunnes me kaikki saavutamme ykseyden uskossa ja Jumalan Pojan tuntemisessa, kypsän miehuuden, Kristuksen täyteyden täysi-ikäisyyden mitan.
[b][u]Kirkkaudeksi:[/u][/b]
Näen siinä kaksi asiaa, jolloin Kristus eli Messias on kirkkaudeksi;
• ykseyden kautta maailmalle
• Israelille
• ykseyden kautta maailmalle
Joh. 17:22 Ja [b][u]sen kirkkauden[/u][/b], jonka sinä minulle annoit, [b][u]minä olen antanut heille, että he olisivat yhtä, niinkuin me olemme yhtä[/u][/b] -
17:23 minä heissä, ja sinä minussa - [b][u]että he olisivat täydellisesti yhtä, niin että maailma ymmärtäisi[/u][/b], että sinä olet minut lähettänyt ja rakastanut heitä, niinkuin sinä olet minua rakastanut.
• Israelille
Luuk. 2:32 valkeudeksi, joka on ilmestyvä pakanoille, ja [b][u]kirkkaudeksi kansallesi Israelille[/u][/b]".
Hänen kirkkaus on herätykseksi niin tullaan uskoon.
Ef. 4:13 kunnes me kaikki saavutamme [b][u]ykseyden uskossa[/u][/b] ja Jumalan Pojan tuntemisessa, kypsän miehuuden, [b][u]Kristuksen täyteyden täysi-ikäisyyden mitan[/u][/b].